Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem

Lokatorka

W kinie Bajka od 5 grudnia 2021 r.

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.  Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.  Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Inspiracją dla scenarzystów tego dramatu sensacyjnego stała się niewyjaśniona sprawa tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej. Działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów nie zgadzała się na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości, czy eksmisje. Dekadę temu wyszła z domu i nie wróciła. Kilka dni po zgłoszeniu jej zaginięcia w Lesie Kabackim znaleziono zwęglone ciało kobiety. Sprawców zabójstwa wciąż nie odnaleziono.

Thriller sensacyjny, dramat. Reż. Michał Otłowski, wyk.: Irena Melcer, Sławomira Łozińska, Leszek Lichota, Jan Frycz, Piotr Głowacki, Kamil Nożyński, Andrzej Grabowski, Krzysztof Stroiński, Tomasz Sapryk, prod. Polska 2021, czas trwania: