Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem

Ema (Sala Czerwona)

Kiedy:
17 Wrzesień 2020@17:45 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-09-17T17:45:00+02:00
2020-09-17T18:00:00+02:00
Koszty:
20 i 17 zł
Ema (Sala Czerwona)

Rezerwuj/Kup

 

W kinie Bajka od 11 września 2020 r. Pokazywana w konkursie głównym festiwalu w Wenecji Ema Pabla Larraína (Jackie, Srebrny Niedźwiedź za El Club) to filmowy rollercoaster z magnetyczną Marianą Di Girolamo i Gaelem Garcíą Bernalem w rolach głównych. Nieuchwytna jak płomień, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Taniec to dla niej całe życie – dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem-choreografem podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat, a na zgliszczach starego porządku wyrasta zupełnie nowy – gdzie kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia. W nowym świecie Ema jeszcze mocniej zatraca się w seksualnym, agresywnym reggaetonie. Film Larraína to manifest nowego kina, które nasłuchuje pulsu życia, uczy się języka nowego pokolenia. I zamiast snuć opowieść – tańczy.

Dramat. Reż. Pablo Larraín, wyk.: Gael García Bernal, Mariana Di Girolamo, Santiago Cabrera, prod. Chile 2019, czas projekcji: 102 min.

Dwutygodnik Reżyser przyznaje, że nie chciałby określać filmu jako feministyczny – bo wyreżyserowali, wyprodukowali i napisali go mężczyźni; chciał przede wszystkim ukazać współdzieloną wrażliwość wobec feministycznych tematów. To stanowisko czyni „Emę” filmem absolutnie wyjątkowym – twórcy nie przywłaszczają sobie cudzej walki i nie roszczą pretensji do zagarniania wizji świata przynależnej komuś innemu, ale tworzą film, który stanowi gest solidarności, zrozumienia i empatii, w pełni zdając sobie sprawę z własnych pozycji w filmowym przemyśle. Fala Kina Ema to przede wszystkim eksperymentalny performance, który należy chłonąć, absorbując egzotyczną energię głównej bohaterki. Warto się wyłączyć, dać oczarować, odpocząć w tej na pozór beztroskiej zmysłowości tamtego świata, by później przypomnieć sobie, że jest ona równie zadręczona problemami, a namiętność to tylko zasłona dymna i krótkotrwały czar. fdb.pl Prawdziwy miotacz ognia serwuje nam film Ema, który działa na wszystkie zmysły, a jednocześnie potrafi uwodzić świetnie napisanym, psychologicznym thrillerem.